Podologia

Zadaniem podologa jest wyeliminowanie schorzeń związanych ze stopami. W obszarze działań podologa znajduje się leczenie poważnych chorób, takich jak stopa cukrzycowa (powikłanie po cukrzycy objawiające się niedostatecznym ukrwieniem stóp, zmniejszającym wrażliwość bólową i spowalniającym gojenie się ran i owrzodzeń), a także mniej poważnych dolegliwości, jakimi są na przykład wrastający paznokieć (wrastanie wewnętrznej krawędzi paznokcia w skórę) czy grzybica stóp (występowanie na stopach czerwonych plam lub pęcherzyków, którym towarzyszy swędzenie lub po podologa mogą udać się osoby, które borykają się z problemem pękających lub suchych pięt. Jest to częsta dolegliwość związana z tym, że skóra pokrywająca pięty jest znacznie grubsza niż skóra znajdująca się na reszcie ciała. Jest także bardziej podatna na rogowacenie i wysuszenie, co z kolei bardzo często prowadzi do pękania i wysuszenia pięt.

Inną chorobą, z którą należy zwrócić się do podologa, są występujące na stopach brodawki, czyli zmiany na skórze o żółtej lub zielonkawej barwie, wywoływane przez wnikanie do organizmu wirusa HPV. Występowanie brodawek na stopach należy jak najszybciej skonsultować z podologiem lub dermatologiem, ponieważ mogą w bardzo krótkim czasie zainfekować zdrową skórę pacjenta.

Inną, częstą dolegliwością, w wyleczeniu której pomoże nam podolog, są odciski. Odciskami nazywamy zrogowaciałe zmiany występujące na stopach. Powstają w wyniku ucisku, najczęściej spowodowanego noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Choć dolegliwość ta jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w obrębie stóp, to ból spowodowany odciskami może być na tyle silny, że uniemożliwia choremu swobodne chodzenie. ieczenie).

Najpopularniejsze zabiegi

Nazwa popularnego zabiegu
Nazwa popularnego zabiegu
Nazwa popularnego zabiegu
Nazwa popularnego zabiegu